Ezúttal a StartupSzerda témája a Fintech volt, magyarul pénzügyi innovációkkal kapcsolatos startupok. És ha már fintech, akkor a blockchain technológiát sem lehetett kihagyni, hisz ez az, ami számos radikális újítást hozott és még várhatóan hozni is fog a közeljövőben.
Bár ez elég sajátos és sokaktól távol álló terület, mégis szép számmal jelentek meg a téma iránt érdeklődők.
A fő témát boncolgató előadások előtt, Balassa Réka tartott rövid, de annál lelkesítőbb beszámolót az Ideathon 2.0-ról, ahol a második helyezést érték el a csapatával. Ötletükkel a nyelvtanulást szeretnék könnyebbé tenni egy stratégiai játékon keresztül, ehhez kaptak most egy hatalmas lendületet, számos tanácsot és tudást az Ideathon-on.
Az első előadó Czeglédi Tamás a Blockchaineum-től, a blockchain technológiát mutatta be. Ez nem szimplán egy pénzügyi innováció, számos különböző területen fel lehet használni. Egy olyan adatbázisnak írta le, ami olyan, mint az egymáson lévő cipős dobozok, ahol a legfelső doboz tudja, mi van az alatta lévőben és így tovább. A dobozok pedig kommunikálnak is egymással. A lényege, hogy ebből adódóan nem lehet csak úgy megváltoztatni a korábbi tartalmakat.
Hamar kiderült, hogy még az előadó szerint is kevesen vannak, akik ténylegesen értik a blockchain technológiát, annak bonyolultsága miatt. Példájával élve azonban, ahogy egy villanykapcsolónál sem kell tudnunk, hogy pontosan mi zajlik a szerkezetben, mégis tudjuk használni, így ennél a technológiánál se nekünk kell programoznunk és kezelnünk a problémákat - arra ott vannak a szakemberek. Hallottunk még tokenekről, ICO-król és okosszerződésekről is.
A következő előadó Dede György, elsőként a K&H inkubációs programját mutatta be. Jelenleg 25 vállalkozást segítenek, ezzel Magyarország legnagyobb nagyvállalati inkubátorává nőtték ki magukat. Többek között a ViddL és immáron a Ticketninja is a szárnyaik alatt működik.
Ezután áttért blockchain-nel kapcsolatos tapasztalataikra. Maersk példáján mutatta be, hogy a technológia felhasználásával hogyan váltmegbízhatóbbá és gyorsabbá a szállítmányozási dokumentumok kezelése. Bár már számos iparágban találhatunk példákat blockchain megoldásokra, még így is előttünk áll, hogy megtaláljuk a megfelelő felhasználási módokat.
Egy rövid szünet után Fekete Dániel előadásában a soproni Billingo-t ismerhettük meg. Megnyerő, laza stílusával mesélt az online számlázó elindulásáról, hogy mindenki próbálta lebeszélni őket arról, hogy egy újabb számlázóprogramot csináljanak, merész Facebook hirdetésekről, félrelőtt célcsoportról és küzdelmekről.
Ezután Bártfai Péter vezénylésével kerekasztal beszélgetés következett. Az előadások közben a slido.com oldalon bárki megfogalmazhatta a kérdéseit és az esemény utolsó részén a három előadó válaszolt is ezekre.
Meséltek még startup tapasztalataikról, új banki szereplőkről, innovációs kényszerről, PSD2-ről és kriptopénzekkel elkövetett csalásokról.
Az esemény a szokásos laza network-kel zárult.
Az este előadásainak köszönhetően kicsit közelebb került hozzánk a fintech távoli galaxisa. Egy pillanatra beleláthattunk, hogy milyen változások várhatóak még ezen a területen.
Köszönet a cikkért Gergye Margitnak.
Köszönet a képekért Tüske Tibornak.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.