A novemberi StartupSzerda előadásait a Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campusának épületében hallgathattuk meg.
Kíváncsi voltam, mert érdekesnek találtam, hogy minden előadó mérnöki pályán tevékenykedik, még ha annyira különböző területeken is.
Lendvay Patrik a Trial Show Hungary speaker-e nyitotta meg a programot és konferálta fel az előadókat.
Az első előadó Gudra Gábriel az Arrabona Racing Team vezetője mutatta be nekünk a csapatát, a tevékenységüket és a sikereiket.
Az előadás címe Üres lapból versenyautó, abszolút találó volt. Gábriel előadásából megismerhettük a Széchenyi Isván Egyetem Járműfejlesztési Tanszékén 2014-ben elindult csapat egész eddigi útját. A csapat azért alakult meg, hogy a Formula Student versenysorozat aktív részese legyen, ezáltal részvételi lehetőséget biztosítva az egyetem hallgatói számára egy projekt alapú oktatási platformban.
2014 óta hat darab versenyautót építettek, közel 100 hallgatót foglalkoztattak hat különböző területen, és összesen 18 nemzetközi versenyen szerepeltek.
Rendkívüli teljesítményt nyújt a csapat ez az előadásból is kiderült.
Megismerhettük céljaikat, fejlesztéseiket, szervezeti felépítésüket, a versenyek szabályait és kategóriáit és nem utolsó sorban a versenyautóikat.
Az előadásban animációkon tekinthettük meg az autók különböző fejlesztési területenkénti felépítését. Egyet pedig élőben is meg lehetett tekinteni a helyszínen.
A csapat eredményei mutatják, hogy mit ki lehet hozni egy egyetemi projektből.
A következő előadó Dr. Feszty Dániel az Audi Hungaria Járműfejlesztési részlegének menedzsere és a Széchenyi István Egyetem tanszékvezetője volt.
Az előadás alapja, hogy a tapasztalatlanságból fakadnak a nagy ötletek.
Az előadó a saját tapasztalataival támasztja alá ezt, amikor bemutatja korábbi hallgatóinak projektjeit, amikben először talán ő maga sem hitt igazán, aztán mégis működtek. Megismerhetjük például szélfarmok optimalizálását, papírrepülőgép aerodinamikát valós repülőgépeken vagy egylapátos drón-rotorokat.
Dániel szerint a túl sok tapasztalat egy-egy területen, eltántoríthat olyan lehetőségek észrevételétől, kipróbálásától vagy továbbgondolásától, amik először esetleg zsákutcának tűnhetnek a tapasztalt szakértőknek, később mégis egy új megoldáshoz vezethetnek.
Ezeket a lehetőségeket pedig könnyebben észreveszik a tapasztalatlanok.
Felhívta a figyelmet a különböző egyetemi projektek, illetve a StartupSzerdához hasonló programok és események nyújtotta lehetőségekre, hiszen itt is ülhetnek a sorok között olyan fiatalok, akiknek pont a tapasztalatlanságában rejlenek a nagy ötletek.
Ezek a nagy ötletek pedig az innováció mozgatórugói.
A program harmadik előadója Baranyi Péter volt, aki a Maxwhere-t mutatta be nekünk.
Ez egy 3D platform, ami ablakok helyett, 3D tereket nyit a felhasználóinak. A professzor előadásában pedig úgy ismerhettük meg a fejlesztést, hogy különböző terekben mászkáltunk.
Péter szerint már kinőttük a Windows-t, a lényegesen több információ hatására mára az információk befogadása is változik, nagyobb áttekinthetőségre és szabadságra van szükség. Az ember pedig mindig jobban tudott három dimenzióban gondolkodni vagy emlékezni.
A platform rendkívül sok területen használható. Prezentációs, oktatási, kollaborációs, kiállítási és Ipar 4.0 terekkel igyekeznek hatékonyabbá tenni mindenkit, hiszen ingyenesen letölthető és használható.
Az oldalon több különböző teret érhetünk el nyilvánosan, például kiállítótereket, információs tereket, előadásanyagokat térben, de elérhetőek oktatóvideók is használathoz.
Negyedikként Farkas Rita következett, aki a Heatventors Kft. megalakulását és sikereit mutatta be.
Az egész egy egyetemi kutatásból indult. Rita és párja itt kezdtek el hőenergia-tárolással és fázisváltó anyagokkal dolgozni. Tipikus kutatás volt, szakmai elismerésekkel, konferenciákon való bemutatkozással.
Aztán a sok biztatás és igény után kialakult a végleges termék, ami teljesen új a piacon. Többek között sokkal kevesebb helyet igényel a piacon lévő többi hasonló terméknél és a hőenergia tárolási eredményei is jobbak.
Az előadásból megismerhettük a fejlesztést, a termék kialakítását, az eddigi sikereket és kihívásokat. Az üzleti nézőpont kihívásait egy kutató számára vagy a felhasználók edukálásának fontosságát egy teljesen új termék esetében.
Érdekes lehetőségeket, nézőpontokat, fejlesztéseket és termékeket ismerhettünk meg.
Izgalmas volt látni az előadók prezentációiból, hogyan hatnak bizonyos területekre az innovációk? Hogyan változik az információk tárolása és kezelése? Hogyan válik fiatalokból egy közös célért dolgozó profi csapat? Hogyan lehet segítségünkre, ha frissen, torzító tapasztalatoktól mentesen vizsgálunk egy problémát? Hogyan vezessünk be a piacra egy teljesen új terméket?
Ezekre a kérdésekre mind választ kaphattunk.
Végezetül Tüske Tamás a StartITup Győr egyik alapítója mutatta be Győr első corporate startup inkubátorházának lehetőségeit.
Ingyenes irodát Győr belvárosában, folyamatos tanácsadást hazai és nemzetközi mentorokkal, a munkát egy elkötelezett csapat is segíteni fogja. Nem lesz havidíj, de lesz szupergyors internet, központi nyomtatás és tárgyaló.
A program ingyenes és a jelentkezés is zajlik. Ha van egy jó ötleted és megvan a csapat is, akkor hajrá!
Köszönet a képekért Tüske Tibornak.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.